Heksagram 10 – Stąpanie

(Heksagram 10) (Bagno)
Bagno niżej
(Niebo)
Niebo wyżej

Niebo góruje nad bagnem.
Człowiek dostrzega różnicę między wysokim i niskim,
i działa w zgodzie z ludzkimi oczekiwaniami.

Stąpasz po tygrysim ogonie,
ale nie pożre ciebie.
Powodzenie.

A: Usiłujesz wprowadzić podziały w swoich znajomościach, jesteś trochę snobem. Może to być spowodowane twoją silną reakcją na inne osobowości, ale i tym, że nie jesteś dostatecznie silny, aby znieść napięcie międzyludzkiego kontaktu, i w rezultacie unikasz najbardziej osobistych konfrontacji. Masz kilku bliskich przyjaciół, którzy podzielają twoje wartości, twoje poważne podejście do życia i bardzo często twoją skłonność do powściągliwości. Szersze kontakty burzą twoją cierpliwość, zakłócają twój spokój. Okoliczności życiowe zmuszają ciebie do tych niepokojących kontaktów każdego dnia. Twoje podziały nie są niemoralne czy też niedemokratyczne, jeśli zdajesz sobie sprawę, że twoje sądy oparte są na osobistych potrzebach, skłonnościach i upodobaniach. Miej się na baczności: niebawem możesz uznać swoją ocenę innych za ocenę uniwersalną. Zamiast nieśmiałości możesz mieć poczucie wyższości. Takim podejściem nikogo nie urazisz, inni jednak będą uważać, że jesteś zarozumiały i niegrzeczny. Możesz zaszkodzić tylko sobie. Przyjmując swoje oceny za obiektywne, znieczulasz się na innych i zamykasz przed spontanicznym doświadczeniem społecznym. Stracisz szansę na niespodzianki miłości i przyjaźni w swoim codziennym życiu. Niebezpieczeństwo: uprzedzenie.

K: Pogodziłeś się z faktem, że ty i partner macie różne opinie na temat waszych indywidualnych zainteresowań. Przyjaciel nie traktuje poważnie tego, co robisz, i odwrotnie. Pogodziłeś się z tym, ale w żaden sposób nie umniejsza to twojej miłości do niego. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że zaczniesz czuć się lepszy od partnera, zaczniesz oceniać go i jego skłonności, uważać go za lekkomyślnego i wykrętnego. Ten rodzaj błędnego rozumowania może umniejszyć miłość; konceptualizuje to związek, nakłada bowiem abstrakcyjne pojęcia na żywą, rzeczywistą osobę. W tych okolicznościach nie rozumiesz już partnera, lecz go obserwujesz, już się z nim nie stykasz, lecz go badasz, już go nie poznajesz, lecz posiadasz. Można go porównać do porcelanowej figurki, która choć została oceniona przez właściciela jako niegustowna i ckliwa, ma dla niego znaczenie sentymentalne, utrwalające ciepło przywiązania. Kocha tę figurkę nie z powodu jej istotnej wartości, ale dla przeszłych skojarzeń i wspomnień. I ty tak kochasz partnera, z podobnie egoistycznych powodów, bez wiary, że posiada on jakąś wrodzoną atrakcyjność. Miej się na baczności, Nie zapominaj, że różnice między tobą a partnerem wzajemnie się uzupełniają. Każdy z was jednakowo wzbogaca związek.

M: Czujesz, że osiągnąłeś poziom zrozumienia nie do osiągnięcia dla większości ludzi. Nawet obecni na tej samej co ty drodze wydają się daleko w tyle za tobą. Wyciągasz do nich rękę, lecz oni nadal są zniewoleni przez dogmaty i sprzeczności. Nie oceniaj ich. Sam fakt, że chcesz ich podnieść na wyższy poziom, jest dowodem, że masz jeszcze długą drogę do oświecenia, do którego spodziewasz się zbliżyć, a różnica między wami jest niewielka. Jesteś tutaj ze wszystkimi w jednym kole karmy.

LINIE

1

Stąpa znaną ścieżką.
Nie popełnisz błędów, jeżeli pójdziesz naprzód.

Masz okazję się wyróżnić przyjmując odpowiedzialność społeczną. Czy twoje wewnętrzne „ja” pragnie tego zaszczytu? A może zrodziło się to z chęci wyniesienia się, uprzywilejowania i władzy? Miej się na baczności.

2

Spokojny, samotny człowiek
stąpa prostą, równą drogą.
Pomyślna, jeśli nie zboczysz ze swej drogi.

Nie interesują Cię „wyścigi szczurów” (pogoń za pieniądzem). Jesteś wolny od niepokojów i wątpliwości, które towarzyszą innym w pościgu za niezliczonymi celami pragnień. Jesteś zadowolony i nigdy nie wdajesz się w osobiste konflikty.

3

Ma jedno oko, a sądzi, że dobrze widzi,
kuleje, a sądzi, że dobrze chodzi.
Bufon odgrywa rolę wielkiego władcy.
Stąpa po ogonie tygrysa,
i ten go gryzie.
Złowieszcza.

Ze względu na fizyczne ułomności głupio postępuje jednooki i kulawy, dokonując takiego czynu, jak stąpanie po ogonie tygrysa. Lekceważysz lub ślepy jesteś na fakt, że do swojej sytuacji wnosisz bezsensowne osobiste upodobania, co niweczy twoje wysiłki. Nie dość, że nic ci się nie uda, to jeszcze sprowokujesz zgubną dla ciebie sytuację.

4

Stąpa po ogonie tygrysa z największą ostrożnością.
W końcu pomyślna.

Przedsięwziąłeś pozornie niemożliwe zadanie. Na zewnątrz wydaje się, że podchodzisz do niego niepewnie, z wahaniem, lecz wewnętrznie masz siłę i poczucie celu tego zadania. Jest to linia Abrahama Lincolna.

5

Stąpa rozsądnie.
Zagrożenie, jeśli nie zboczysz ze swej drogi.

Jesteś rozsądny i wytrwały w obranym kierunku. Zdajesz sobie również sprawę, że może to doprowadzić do konfliktu z innymi. Spróbuj ograniczyć lub złagodzić te konflikty. Przygotuj się na nie.

6

Zbadaj drogę, którą stąpasz,
upewnij się, dokąd zmierzasz.
Bardzo pomyślna, jeżeli twój cel został teraz osiągnięty.

Ukończyłeś coś i teraz chcesz wiedzieć, czy konsekwencje będą takie, jakich oczekiwałeś. Zbadaj uboczne skutki, jakie towarzyszyły twoim przeszłym wysiłkom. Jeżeli je aprobujesz, to konsekwencje twojego postępowania także będą zadowalające. Jeżeli nie aprobujesz – epilog także cię nie zadowoli. Tao pracy zawarte jest w tao wykonywania pracy.

Opracowano na podstawie I-Ching, autor nieznany

Udostępnij na: