Heksagram 3 – Rosnący Ból

(Heksagram 3) (Piorun)
Piorun niżej
(Głębia)
Głębia wyżej

Bije piorun, a nad nim głębia nieba.
Człowiek porządkuje swoje życie
pieczołowicie jak tkacz.
Powodzenie.
Nie zbaczaj ze swej drogi.
Zastanów się nad każdym krokiem.
Nie polegaj na samym sobie.

A: Chińskim symbolem tego heksagramu jest walcząca, wydostająca się na powierzchnię ziemi roślina. Trygramy symbolizują początek świata, burzliwe spotkanie niebiańskiej siły pioruna i ziemskiej siły głębi. Te dwa niebezpieczne trygramy, niebezpieczeństwo nieba (piorun) i niebezpieczeństwo ziemi (głębia) zderzały się z taką siłą, że wymieniły się miejscami. Popadłeś w sam środek zamętu, do którego się nie przyczyniłeś, lecz mimo to znalazłeś się w nim i stało się to zasadniczą sprawą twojego życia. Przyjmując tę sytuację jako pełną zamętu, chaotyczną, trudną i niebezpieczną, przeciwstawiasz się swojemu tao. Przyjmując ją jako pojawienie się nowych możliwości, wyzywających i ekscytujących, postępujesz zgodnie z tao. Dwie przestrogi: 1. Nie włączaj się w nic poza tą sytuacją, musisz w niej wytrwać do końca; 2. Nie możesz panować i mieć wpływu na sytuację tak absorbującą i determinującą bez pomocy innych, których cele i warunki są podobne do twoich.

K: Twój związek z partnerem jest nowym związkiem. Oboje
wnieśliście wiele komplikacji zarówno praktycznych, jak i emocjonalnych. Wasze spotkanie wniosło nowe, silne elementy konfliktu w wasze życie i każdy z was czuje, że pogrążył się w chaosie. Odpowiednim obrazem tego, co się dzieje, może być kiełkująca roślina zmagająca się ze skorupą ziemi lub huk burzy. Nie wpadaj w panikę, przyjmuj wszystko spontanicznie i naturalnie. Nie reaguj za mocno, bądź całkowicie opanowany. Obecnie jesteście sami, lecz burza w waszym życiu dotyczy także innych. Razem musicie znaleźć wspólnych przyjaciół, którzy pomogą wam uspokoić burzę.

M: Wszedłeś na nową drogę duchową. Droga ta nie jest logicznym, naturalnym wynikiem drogi poprzedniej. Spotkałeś się z nową wizją oświecenia, dzięki przypadkowemu zdarzeniu, i była ona tak znacząca, że wycofałeś się ze swojej poprzedniej drogi duchowej. Ponieważ to nowe odkrycie nie jest bezpośrednim wynikiem twojej poprzedniej, metafizycznej wiary, możesz odczuwać wykorzenienie – zagubienie, zmieszanie, niepewność. Nie ulega jednak wątpliwości, że siła, z jaką ta sytuacja cię opanowała, jest oznaką właściwej drogi dla ciebie. Spontaniczna, radosna reakcja oznacza, że nowa sytuacja porusza w tobie najgłębsze struny, a więc jest dla ciebie odpowiednią drogą. Musisz szukać innych, którzy podążają tą samą drogą, nie próbuj jej realizować sam. Uznaj siebie za rozkwitającego neofitę, szukaj nauczycieli i przewodników.

LINIE

1

Rozwój jest trudny.
Nie zbaczaj ze swej drogi. Udzielaj się.

Napotkałeś przeszkodę. Postąpisz poprawnie, jeżeli się zastanowisz i ocenisz sytuację, lecz nie trać z oczu ostatecznego celu. Znajdując się w tymczasowym zastoju, powinieneś skierować swoją energię tak, aby przysporzyć korzyści innym.

2

Konie stają dęba, wyczuwając zasadzkę.
Zawiedziona próbuje zawrócić.
Lecz napastnik nie ociąga się, stara się o jej rękę.
Kobieta trzyma się swojej drogi i odmawia mu.
Za dziesięć lat wyjdzie za mąż i będzie mieć dzieci.

Znajdujesz się pod ogromną presją ze wszystkich stron. Pojawia się ktoś nowy. Twoja pierwsza reakcja jest pesymistyczna. Przygnieciony brzemieniem tak wielu problemów sądzisz, że ma on wrogie zamiary. Jednak on chce ci pomóc. Przejął się szczerze i nieegoistycznie twoją sytuacją. Jego oferta jest kusząca. Przyjęcie tej pomocy uwikła cię w jeszcze większe trudności i komplikacje. Musisz odmówić. Kiedy będziesz lepiej panować nad swoim życiem – a to zajmie ci wiele, wiele czasu – wówczas będziesz mógł w pełni cieszyć się związkiem z partnerem.

3

Kto poluje na sarny bez tropiciela, zgubi drogę w leśnej kniei.
Mądry człowiek zdaje sobie sprawę z ukrytych niebezpieczeństw
i rezygnuje z polowania.
Jeżeli zrobisz krok naprzód, będziesz tego żałował.

Wchodząc w nową, dziwną sytuację, wpadłeś w tarapaty. Jeżeli zachowałeś przytomność umysłu i wiesz, że brakuje ci doświadczenia w walce z przeciwstawnymi siłami, to wiesz również, że musisz się całkowicie wycofać. Jeżeli tego nie uczynisz, ugrzęźniesz w porażce i hańbie.

4

Konie jej zaprzęgu zawracają.
Szuka pomocy u zalotnika.
Pomyślna, jeżeli pójdziesz naprzód. Poprawa.

Potencjalna pomoc jest niedaleko. Nie potrafisz rozwiązać swoich problemów sam, a więc musisz powściągnąć dumę i szukać tej pomocy. Wszystko ułoży się dobrze, jeżeli znajdziesz właściwe źródło pomocy.

5

Człowiek powinien być szczodry,
lecz spotyka trudności.
Pomyślna w drobnych sprawach, jeśli nie zboczysz ze swej drogi.
Złowieszcza w ważnych sprawach, jeśli nie zboczysz ze swej drogi.

Intencje twoje są dobre, lecz źle rozumiane przez tych, którym chcesz pomóc. Chociaż wierzysz w to, co robisz, nie zaczynaj żadnego działania, dopóki nie zdobędziesz zaufania innych ludzi. Musisz postępować ostrożnie. Bądź cierpliwy, świadomy trudności, wrażliwy na niepokój i lęk innych, na których chcesz wpływać i którymi chcesz kierować.

6

Konie jej zaprzęgu zawracają.
Ona wypłakuje krwawe łzy.

Trudności, jakie napotykasz, to dla ciebie za wiele. Poddałeś się porażce. Zgubiłeś się w chaosie i zamęcie, nie zdając sobie sprawy, że są to oznaki nowej drogi dla ciebie.

Opracowano na podstawie I-Ching, autor nieznany

Udostępnij na: