Heksagram 4 – Młodzieńcza Niewiedza

(Heksagram 4) (Głębia)
Głębia niżej
(Góra)
Góra wyżej

Źródło tryska z głębi u stóp góry.
Zaradny człowiek potrafi zadbać o swoje sprawy.
Nie szukam ludzi pozbawionych wiedzy,
ale oni pielgrzymują do mnie.
Będę nauczał.
Wymagam jedynie szczerości.
Jeśli przychodzą z nawyku, sprawiają tylko kłopot.
Powodzenie, jeśli obstajesz stanowczo przy swoim.
A: Wyrocznia jest dla ciebie przychylna i opiekuńcza. Twoja niewinność wszystko usprawiedliwia. Popełniasz gafy, które mogłyby poniżyć większość ludzi, popełniasz błędy, które mogłyby zrujnować innych. Twoja młodzieńczość i niewiedza rozbawia i odświeża tych, wobec których popełniasz błędy. Jest to heksagram „szczęścia neofity”, początkującego, który wygrywa nagrodę, który zdobywa serce nieprzystępnej damy, który tworzy prymitywne piękno o uniwersalnej wymowie. W twoim obecnym położeniu jesteś tą niewinną, niedoświadczoną osobą. Nie znając ogólnie przyjętych strategii i teorii, jesteś mniej ograniczony w swoim działaniu. Słabo zorientowany w konwencjach sytuacji wchodzisz w nią od razu, z ludźmi postępujesz indywidualnie. Tak długo, jak długo zachowasz tę niewinność, wszystko, co zrobisz, albo się powiedzie, albo będzie usprawiedliwione; nawet twoje ponowne sięgnięcie po I-Ching.

K: Jest to heksagram niewinnej, strzegącej kóz Dafne. Niezależnie od tego czy partner jest niewinny jak ty, czy też bardzo doświadczony w uprawianiu miłości, twój związek będzie szczęśliwy i ciągle odnawiany ze słodką przyjemnością.

M: Twoja duchowa niewinność, twoje braki w zakresie metafizyki i metafory religijnej powodują, że stajesz się drogi tym, u których szukasz oświecenia. Mogą oni również zawieść się na tobie. Posiadasz ten sam rodzaj niewinności, jaką reprezentuje kucharz w klasztorze mistrza Zen Po Changa. Po Chang, chcąc ustalić swojego następcę, poprosił uczniów o określenie prawdziwej natury postawionego przed nimi dzbana. Mnisi dawali różne, dosłowne i okrężne odpowiedzi. Kucharz zbliżył się do dzbana i jednym kopnięciem zrzucił go na podłogę i rozbił. Został on wybrany następcą Po Changa. Utrzymując stan świeżości i niewinności, możesz przy odpowiednim nauczycielu osiągnąć oświecenie. Bardziej prawdopodobne jest, że w końcu zaangażujesz się w jeden z systemów wyobrażeń, idei i praktyk, które tworzą dłuższe i bardziej konwencjonalne ścieżki do duchowej wolności.

LINIE

1

Ignoranta trzeba potraktować surowo
i zachęcić go do otworzenia umysłu,
jeżeli jego niewiedza ma być rozproszona.
Trochę winy, jeżeli obstajesz przy czymś zbyt długo.
Musisz ćwiczyć swój charakter, jeżeli chcesz się rozwinąć. To ćwiczenie musi wypływać z twojej potrzeby, z twojej własnej woli. Nie ograniczaj się sztywnymi nakazami istniejącego systemu dyscypliny. Zachowaj swobodę niewinności w doborze środków do samodyscypliny.

2

Człowiek daje sobie radę z ignorantem
i wie, jak postępować z kobietami.
Umie też założyć buty ojca,
gdy przychodzi na to czas.
Pomyślna.
Z twoim niedoświadczeniem i ignorancją masz jednak wystarczająco otwarty umysł; aby postępować cierpliwie i ciepło z głupcami, dla których nie ma usprawiedliwienia, których inni potępiają i unikają. Twoja niewinność sprawia, że umiesz postępować z płcią przeciwną i chroni cię przed kłopotami. Mimo niedoświadczenia masz stały charakter i wrodzoną inteligencję, aby przejąć poważne obowiązki, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Jest to linia księcia Hala.

3

Dziewczyna obejmuje kamiennego fauna,
biorąc go za prawdziwego.
Nie osiągniesz sukcesu.
Dla sukcesu, miłości lub oświecenia chętnie obdarzasz szacunkiem i gorliwie naśladujesz kogoś, kto pozornie tylko jest wzorem tego, czego szukasz. W swojej młodzieńczej nieświadomości mylisz własny ideał tej osoby z samą osobą. Oczywiście cała twoja chęć, zapał i zainteresowanie mają mało wspólnego z intymną naturą osoby, którą idealizujesz, i z tym, jak ona siebie widzi. Zniechęcisz ją na zawsze i nic dobrego dla siebie nie uczynisz.

4

Skuty łańcuchem ignorancji.
Wina.
Mimo że niewinny, jesteś pełen niepokojów – niepokojów biorących się z twojego braku doświadczenia. Z takiego podejścia nie może rozwinąć się naturalne, niezwykłe szczęście początkującego. Twoje niepokoje opanują cię zupełnie.

5

Bosy chłopiec.
Pomyślna.
Jesteś ufny, optymistyczny. i cierpliwy. Powodzenie.

6

Człowiek bije bosego chłopca.
Złowieszcza, jeśli wykorzystujesz ignoranta.
Pomyślna, jeśli go ochraniasz.
Popełniłeś głupi błąd. Jeżeli stracisz głowę i będziesz usiłował go naprawić, to popełnisz nowe błędy, wplątując się w żenującą komedię pomyłek. Nie możesz zmienić tego, co się stało. Nie martw się już o to, niech ci to posłuży za przykład i za ostrzeżenie, aby zapobiec dalszym błędom.

Opracowano na podstawie I-Ching, autor nieznany

Udostępnij na: