Heksagram 5 – Czekanie

(Heksagram 5) (Niebo)
Niebo niżej
(Głębia)
Głębia wyżej

Chmury płyną po niebie.
Człowiek je, pije i weseli się.
Wielkie powodzenie.
Pomyślna, jeśli nie zboczysz ze swej drogi.
Możesz przebyć wielką wodę.
A: Czekanie – bez nadziei, bez spodziewania się czegoś, bez lęku – samo czekanie. Obojętnie co cię spotyka – problem nie do rozwiązania, miażdżące zagrożenie czy nieuchronny konflikt – wymknęło ci się to całkowicie z rąk. Problem jest twój, jednak jego wynik zależy całkowicie od postępowania innych. Kontrolę nad zagrożeniem twojej osoby ma tylko ten, kto ci zagraża. Jeżeli żywisz jakieś nadzieje na wyjście z tej sytuacji, to się łudzisz. Jeżeli ciągle czegoś się spodziewasz, czuwasz, wypatrujesz, to problem ten zawładnął całym twoim życiem i dałeś mu się zniszczyć, zamiast go uniknąć. Jeżeli jesteś zaniepokojony i pełen lęku, to problem ten wyrządził już najwięcej szkody. Nie miej nadziei, nie spodziewaj się niczego, nie trwóż się. I nie działaj. Jakiekolwiek działanie będzie tylko świadectwem twojej nadziei, oczekiwania lub strachu, gdyż w żaden sposób nie możesz wpłynąć na sytuację. Jeżeli czekasz, afirmując siebie samego i życie, jeżeli czekasz i ta chwila obecna wypełnia cię bez reszty, jeżeli czekasz, ufając kosmicznej doskonałości, wtedy nic i nikt nie będzie miał na ciebie żadnego wpływu i zawsze będziesz wolny.

K: Napięcia zewnętrzne nie dają ani sobie, ani partnerowi spokoju. Miłość rozkwita między wami, a teraz pod presją z zewnątrz wydaje się krucha i prawie nieważna. Dręczą was konflikty, jakich sobie nigdy nie wyobrażaliście. Wasze odmienne reakcje na te napięcia z zewnątrz powodują, że się wzajemnie ścieracie i stajecie do siebie w opozycji. Na nieszczęście ta całkowicie osobista sprawa przyciągnęła uwagę innych, lecz nic już nie możesz na to poradzić. Jeżeli kochasz partnera, to kochaj go z dnia na dzień, z godziny na godzinę, z minuty na minutę. Utrzymuj zewnętrzne napięcia i problemy na zewnątrz. Kiedy pojawią się trudności spowodowane emocjami, zazdrością lub uprzedzeniami innych ludzi, to rozwiązujcie je spontanicznie razem. Jeżeli ty i partner będziecie razem, blisko siebie, to chociaż możecie doznać drobnych porażek, wasz związek nie rozpadnie się. Jeżeli dopuścicie do tego, że warunki zwrócą was przeciwko sobie, to każda większa przeszkoda okaże się zgubna. Jest to heksagram Romea i Julii. Małżeństwo ich jest spontaniczną reakcją opartą na miłości, reakcją kochanków na okoliczności. Absurdalny pomysł Julii z zażyciem śmiertelnego środka jest dowodem paniki i zamętu. Nie ma on żadnego związku z Romeem. Jest to szalona reakcja na niepokój o przyszłość, obawę przed małżeństwem z Parysem. Ty i partner dzięki wzajemnej miłości możecie to wszystko przerwać.

M: Żyjesz śmiercią. Wizja śmierci jako końca, straty, nieuchronnego i niespodziewanego zniszczenia nadaje kształt twojemu duchowemu życiu. Takie wyobrażenie śmierci jest „mają”, koncepcją opartą na złudzeniu ego. Śmierć nie jest zniszczeniem. Stanowi kontynuację zmian w stale zmieniającym się świecie fizycznym. Twoja indywidualność? Jest tylko elementem ludzkiego skomplikowanego procesu społecznego. To, co uważasz za siebie – prawie zgodnie z definicją „tego, co umiera” – jest ciągiem „myślokształtów” w ruchu wszechświata bez początku i końca.

LINIE

1

Czekanie na odległej granicy.
Nie popełnisz błędów, jeżeli jesteś cierpliwy.
Wszystko układa się dobrze. W głębi duszy wyczuwasz jednak nieokreśloną i odległą zapowiedź zbliżających się trudności. Martwienie się z tego powodu tylko przyśpieszy to, że ulegniesz ich potędze, której mógłbyś przeciwstawić się. Pozostań wierny obecnemu dobremu samopoczuciu. Nie pozwól mglistym wyobrażeniom nierealnej przyszłości wpływać na ciebie.

2

Czekanie na piasku przy górskim strumieniu.
Pomyślna. Złe plotki.
Zbliżające się trudności spowodowały konflikt i niezgodę. Ty i twoi bliscy, niepokojąc się o przyszłość, zaczęliście się wzajemnie złośliwie oskarżać. Czujesz, że inni cię krzywdzą. Czujesz, że ich postępowaniem kieruje poczucie winy. Złości cię ich histeryczne poszukiwanie kozła ofiarnego. W ten sposób pokazujesz, że czujesz się tak samo winny i tak samo histeryczny. Nikt nie jest winny. Zagrażające trudności mają swoje źródło na zewnątrz. Zniszczą cię, jeżeli wszyscy nie połączycie sił, aby je pokonać.

3

Czekanie w rzecznym bagnie.
Człowiek może zostać zraniony.
Postępujesz gwałtownie, jesteś niespokojny. Reagujesz na zagrożenia, które są jeszcze abstrakcyjne. Czekaj. Czekaj i reaguj spontanicznie na to, co przynosi chwila obecna. Przedwczesnym działaniem prowokujesz zagrożenie, powodujesz więc dokładnie to, czego chcesz uniknąć. Ochronić cię może ostrożność i docenienie powagi sytuacji.

4

Czekanie w jaskini zalanej krwią.
Człowiek ucieknie.
Czekają cię okropne, męczące wydarzenia. Musisz pogodzić się z losem, aby je znieść. Odkryj w sobie niewzruszoność Buddy.

5

Czekanie na uczucie.
Pomyślna, jeśli nie zboczysz ze swej drogi.
Nastąpiła przerwa w działaniu atakujących cię sił zewnętrznych. Jest to tylko krótkie zawieszenie. Sytuacja daleka jeszcze jest od rozwiązania. Rozluźnij się. Zapomnij na moment o kłopotach. Pomyśl o przyjemnych chwilach swojego życia i pomyślnych wydarzeniach. Kiedy zewnętrzne czynniki zaczną napierać na ciebie znowu, będziesz mógł reagować z odnowioną siłą i mądrością zebraną w chwili wytchnienia.

6

Nieczekanie.
Trzech wybawców przybywa do jaskini.
Pomyślna, jeżeli dobrze potraktujesz swoich wybawców.
Popadłeś w skrajną rozpacz, znalazłszy się w sytuacji pozornie nie do rozwiązania. Poza tym dręczy cię inny jeszcze, całkowicie nieprzewidziany problem – coś dziwnego, niejasnego i niepokojącego. Nie wiesz, jak to rozumieć. Czujesz się zupełnie przygnębiony i skłonny jesteś traktować tę nową sprawę niechętnie i cynicznie. Jeżeli jednak przyjmiesz ją z szacunkiem, poważnie i bez uprzedzenia, okaże się ona drogą do wolności.

Opracowano na podstawie I-Ching, autor nieznany

Udostępnij na: