Heksagram 51 – Huk Pioruna

(Heksagram 51) (Piorun)Piorun niżej (Piorun)Piorun wyżej

Gromy biją raz za razem.
Niepospolity człowiek czuje lęk i niepokój.
Pielęgnuje swoje zalety i rozważa błędy.
Kiedy bije piorun, bądź czujny,
ale uśmiechnij się i gawędź wesoło.
kiedy burza przeraża wszystkich w zasięgu stu mil,
bądź jak oddany czciciel,
który nie rozleje nawet kropli ofiarnego wina.

A: Jest to czas nagłych, katastrofalnych wydarzeń. Bądź opanowany. Możesz spodziewać się powszechnej reakcji, szoku, paniki i histerii. Nie daj się w to wciągnąć. Jeżeli głęboko zaakceptujesz nieuchronność obecnej chwili, to wyjdziesz z tej ogólnej katastrofy mądrzejszy i silniejszy.

K: Nieprzewidziane i pozornie zgubne wydarzenie poraziło ciebie i partnera. Reagując na nie z egoistycznym niepokojem, zaczniecie się wzajemnie oskarżać. Wyobrażając sobie, że jesteście poza zasięgiem katastrofy, niewątpliwie dacie się przez nią pokonać. Podchodząc do problemu z opanowaniem, w ciepłym, serdecznym nastroju, jaki towarzyszył wam w chwili przyjemności, ostatecznie wyniesiecie korzyść z tej trudnej sytuacji, ponieważ związek między wami się pogłębi.

M: Czas katastrof losowych jest dobrą okazją do sprawdzenia głębi twojego oddania. Ze zrozumieniem nauczyłeś się akceptować złe chwile swojego życia i nie trzymać się kurczowo dobrych. Żyłeś spokojnie, w spokoju umysłu. W obliczu obecnych niepowodzeń na nowo odkrywasz w sobie obawy i niepokoje. Niecałkowicie więc i nie bez wysiłku przyjmujesz „wolę Boga”. Nie odrzuciłeś swego „ja” tak zupełnie, abyś obecne chwile mógł przyjąć z buddyjskim spokojem. Dobrze, że to odkryłeś. To wskazuje ci, z czym musisz walczyć na swojej drodze do całkowitego oświecenia.

LINIE

1

Huk pioruna przyciąga go do okna.
Trwożnie rozgląda się wokół.
Potem jest spokojny i pogodny.
Pomyślna.

Na początku groźba nagłego nieszczęścia wydawała się skierowana bezpośrednio przeciwko tobie. Bałeś się, że całą siłę jego uderzenia będziesz musiał wziąć na siebie. Gdy żadna z tych okrutnych konsekwencji nie nastąpi, poczujesz wielką ulgę, a dzięki nowemu stanowi umysłu osiągniesz wielki. sukces.

2

Zagraża mu piorun.
Zostawia swój dobytek i uchodzi na bezpieczne wysokości.
Nie musi martwić się o swoje dobra.
Za siedem dni je odzyska.

Nieszczęście jest blisko ciebie. Straciłeś wiele materialnych dóbr. Uważając dobra materialne za część swojej istoty, doprowadzasz się do szału i rozpaczy, pozwalasz, aby nieszczęście cię dotknęło, zniszczyło i Ciebie, i twój dobytek. Bądź utwierdzony w zrozumieniu, że świat materialny jest zawsze przejściowy i poddawany nagłym zmianom. Nie musisz cierpieć. Wkrótce odzyskasz wszelkie dobra, jakich potrzebujesz.

3

Grzmi – jest zdenerwowany i przestraszony.
Nie popełnisz błędów,
jeżeli twoje obawy sprawiają,
że nie zbaczasz ze swej drogi.

Bierna reakcja na niespodziewaną katastrofę nie jest twoją właściwą drogą. Nie pozwól, aby los biegł swoim torem. Działaj zgodnie z nim, zachowując przytomność umysłu. Działaj wraz z wydarzeniami. Poczucie niebezpieczeństwa jest trafne – pobudzi cię do działania.

4

Piorun zaskakuje go
leżącego na plecach w bagnie.

Nie jesteś dość elastyczny, aby uchronić się od skutków nieszczęścia. Jesteś zbyt sztywny, aby się zmienić. Zmuszony będziesz żyć z tym nie chcianym, nie oczekiwanym problemem przez długi czas.

5

Wśród huku piorunów,
w niebezpieczeństwie, zajmuje się swoimi interesami.
W przeciwnym wypadku doznałby straty.

Żyjesz w burzliwych czasach częstych katastrof spowodowanych konfliktem między dwoma potężnymi siłami, na które nie masz wpływu i które się z tobą nie liczą. Naturalną na to reakcją jest poszukiwanie schronienia. Czynią to wszyscy. Ty nie możesz sobie na to pozwolić, musisz coś załatwić. Związany jesteś ze sprawami, które wymagają natychmiastowego działania. Pokonaj burzę i przeprowadź je.

6

Wśród huku piorunów wpada w rozpacz.
Gdyby przedsięwziął środki ostrożności,
zanim błyskawice pojawiły się nad jego głową,
nigdy nie popełniłby błędu.
Nawet gdyby członkowie rodziny byli przeciw niemu.
Złowieszcza, jeżeli będziesz działać.

Widzisz nadchodzącą katastrofę, dotknęła bowiem twoich bliskich. Wycofaj się zupełnie z terenu, gdzie grozi nieszczęście. Nie zwracaj uwagi na gniew, złość i plotki, z którymi spotkasz się podczas wycofywania się.

Opracowano na podstawie I-Ching, autor nieznany

Udostępnij na: