Heksagram 58 – Przyjemność

(Heksagram 58) (Bagno)Bagno niżej (Bagno)Bagno wyżej

Powierzchnia bagna pozostaje niezmącona – w głębi kipi życie.
Na brzegu siedzą i gawędzą przyjaciele,
rozmowa toczy się swobodnie,
jednak zrozumienie wzajemne jest głębokie.
Powodzenie, jeśli nie zboczysz ze swej drogi.

A: Każde doświadczenie sprawia ci przyjemność. Zawsze jesteś zadowolony. Masz niekłopotliwy, spokojny, otwarty charakter. Nie widzisz powodu, aby hamować czy maskować swoje najgłębsze uczucia. Twoja prostolinijność daje spokój i nadzieję innym. Dajesz innym możliwość ujawnienia najskrytszych uczuć. Mogą dzielić twoje poczucie przyjemności.

K: Przepowiednia mówi wszystko. Ty i partner w spokoju i zadowoleniu dzielicie najgłębsze, najtrwalsze porozumienie nie obciążone egoistycznymi potrzebami.

M: Przyjemność ma swój ciemny aspekt, nawet w harmonijnym nurcie wszechświata. Zdolność do przyjemności może załamać twoją drogę duchową. Nie pozwól, aby przyjemność zastąpiła ci oświecenie. Możesz uniknąć niebezpieczeństwa jeśli zwrócisz się do swoich poważnie myślących, poszukujących przyjaciół. Bądź otwarty na spokojne, głębokie rozmowy, które pozostawią trwałe, intymne wrażenie. Jest to najprzyjemniejsza droga tego heksagramu, wolna od niebezpieczeństwa.

LINIE

1

Przyjemność wewnętrznego spokoju.
Pomyślna.

Twoja zdolność do przyjemności wyrasta ze świętego braku pragnień. Nic cię nie dręczy, nie przymusza, nie rozczarowuje – wszystko cię cieszy.

2

Przyjemność szczerości.
Pomyślna, lecz nie oglądaj się do tyłu.

Ciesząc się przyjemnością, działaj tak, aby nie krępować i nie zniechęcać innych.

3

Uleganie przyjemności.
Złowieszcza.

Twoja przyjemność nie wynika z całkowitego zadowolenia z wszelkich doświadczeń. Ogranicza się do bezmyślnego zachwytu w świecie zmysłowym. Twoje życie jest duchową pustką, która przyciąga przyjemność zmysłową – przyjemność służącą zaślepieniu. Przyjemność chroni cię przed rozpaczą.

4

Przewidywanie przyjemności.
Pomyślna, ale bądź ostrożny.

Nie porównuj przyjemności. Gdy wszystkie rzeczy są przyjemne, wszystkie przyjemności są jednakowe. Musisz zdać sobie sprawę, że nie możesz popełniać błędów. Nie będzie błędów.

5

Mylne zaufanie.
Strzeż się!

Przyjemność sprawia, że jesteś hojny, przyjacielski, szczery i ufny. Sprawia też, że jesteś bezbronny wobec ludzi o przeciwnych zasadach. Niebezpieczeństwo! Możesz odczuwać przyjemność w ich towarzystwie. Nie musisz jednak wiązać się z nimi. Możesz wycofać się w delikatny, nieobraźliwy sposób.

6

Zachęta do przyjemności.

Uległeś przyjemności. Doznawanie przyjemności jest twoim jedynym celem. Tak zaangażowałeś się w pogoń za przyjemnością, że przytępiłeś swoje pozytywne i negatywne odczucia. Tak przyzwyczaiłeś się do przyjemności, że już cię ona nie cieszy. Nie jest to prawdziwa przyjemność.

Opracowano na podstawie I-Ching, autor nieznany

Udostępnij na: