Heksagram 6 – Konflikt

(Heksagram 6) (Głębia)
Głębia niżej
(Niebo)
Niebo wyżej

Woda spływa na ziemię,
coraz dalej od wysokiego nieba.
W razie niesnasek
człowiek wie, jak wiele zależy od pierwszego kroku.
Choćby był szczery,
natknie się na opór.

Pomyślna, jeśli rozważnie zachowasz czujność.
Złowieszcza, jeśli bez namysłu ruszysz do walki.
Zasięgnij rady mędrca.
Nie przebywaj wielkiej wody.

A: Twoje walory mogą sugerować kogoś o silnym charakterze, jednak z wyższego punktu widzenia wszystkie wartości są względne. Czujesz głęboko, że to, w co wierzysz, i to, co robisz, jest słuszne. Według ciebie masz słuszność, lecz ci, z którymi się nie zgadzasz, także są przekonani o swojej słuszności. Z obiektywnego punktu widzenia twoje wartości, twoje cele i postępowanie są tylko kilkoma elementami pośród wielu innych, na tle całego wzorca ludzkich zachowań i wzajemnych wpływów. Jako zrównoważenie twojej pozytywnej, stałej postawy musisz zachować to obiektywne „inne spojrzenie”, którego prawdziwość instynktownie wyczuwasz. Pamiętaj, że twoi przeciwnicy są także zniewoleni osobistymi, niewzruszonymi i nieugiętymi wartościami. Zrób wysiłek, aby spotkać się z nimi w połowie drogi nie deprecjonując swoich kryteriów i nie rezygnując ze swoich zasad. Musisz znaleźć mądrego doradcę z autorytetem, człowieka świeckiego lub religijnego, filozofa lub socjologa, aby problem ten rozwiązać raz na zawsze, ponieważ obydwie strony są nieustępliwe. Konflikt rozwinął się właśnie w chwili wejścia w ten układ sił, co oznacza, że musisz być bardziej ostrożny, gdy znajdziesz się w jakiejś nowej sytuacji. Dopóki nie rozwiążesz tego konfliktu, nie podejmuj bardziej ambitnych przedsięwzięć i nie dokonuj żadnych większych zmian w swoim życiu.

K: Dlaczego nalegasz, aby partner był taki jak ty, mówił i oddychał zgodnie z twoim wyobrażeniem? Jest to egoistyczne i, oczywiście, absurdalne. To, co połączyło was razem, to przede wszystkim wasze uzupełniające się osobowości, a teraz zamiast być powodem do miłości stały się przyczyną nienawiści. Musisz pozwolić partnerowi być autentycznym. Jaka jednak będzie ta wasza autentyczność – czy w walce i oszukiwaniu, czy w miłości i w łagodności? Każdy z was ma skrzywiony obraz drugiego. Zwróćcie się do kogoś z zewnątrz, mającego bezinteresowny punkt widzenia – nie do wspólnego przyjaciela, lecz do zawodowego psychologa, astrologa, psychiatry lub jogina albo sięgnijcie wspólnie po książkę, posłuchajcie muzyki lub obejrzyjcie film, który oboje dobrze odbieracie. Nie traćcie czasu na angażowanie się w inne związki, dopóki nie zaczniecie godzić waszych różnic.

M: Nie jesteś wolny duchowo, gdyż pełen niepokoju uczepiłeś się jednego metafizycznego obrazu wszechświata. Czujesz się zagrożony innymi koncepcjami Boga. Jednak każdy system jest odzwierciedleniem Jedności i Wielości. Wszystkie wiary i niewiary wszystkich ludzi są tylko pobłyskującymi, na Jego szatach świetlikami.

LINIE

1

Człowiek unika konfliktu.
Pomyślna, po wygaśnięciu plotek.

Najlepiej będzie całkowicie zerwać kontakty z ludźmi zaangażowanymi w kłopotliwy związek, ponieważ konflikt jest w stanie rozkwitu. Będziesz cierpieć z powodu obelg, lecz w końcu wszystko dobrze się ułoży.

2

Człowiek nie dorównuje sporowi.
Wycofuje się w przebraniu do małego miasta.
Nie ma winy.

Stanąłeś wobec przeważającej siły i być może całkowicie powinieneś się wycofać. Zaufaj wartościom, jakimi dysponujesz, by odpowiedzialnie działać i przetrwać. Wycofaj się. Pokora, jaką odczujesz, wpłynie na każdą cząstkę twego życia, tak że w końcu nie poczujesz goryczy. Traktując każdego, nawet wroga, z pokorą i współczuciem, odkryjesz, że nie wycofałeś się w złości, lecz w pokoju.

3

Człowiek nie ustępuje.
Chłonie dobre zdanie o sobie jak gąbka i nie robi większego wysiłku.
Zależni od niego
nie doceniają jego poświęcenia.
Pomyślna, lecz niebezpieczna.

Większość twoich dóbr – duchowych czy materialnych – jest twoja, gdyż zdobyłeś je i nadal je posiadasz. Jeżeli zaginą, zostaną skradzione, przehandlowane lub zniszczone, nie będą już do ciebie należeć. Jednak kilka wartości dzięki temu, że zostały stworzone przez twój umysł i ręce, dzięki wytrwałemu poświęceniu lub dzięki twojej miłości bardziej niż należą do ciebie – stały się one częścią ciebie i takie pozostaną. Twoja ekspansywna osobowość ujawnia najbardziej znaczące dobra, dlatego są one zawsze zagrożone. Może się wydawać, że któreś z nich zostało ci odebrane – ktoś zrobił plagiat twojego obrazu, ktoś przywłaszczył sobie twoją myśl, zgubiłeś swój szczęśliwy talizman. A jeżeli nawet jest to w posiadaniu innych, jest ciągle twoje, nieodwołalnie i wiecznie. Nie rób z siebie głupca, podejmując próby odzyskania tego lub otrzymania za to zapłaty. Nie da się udowodnić twojego prawa do tej rzeczy, a inni uważać będą, że przesadzasz z jej wartością, robiąc z igły widły. Jeżeli służysz już czemuś, nie podejmuj nowych obowiązków.

4

Człowiek nie dorównuje sporowi.
Wycofuje się ze świata niezgody w spokój duchowego oddania.
Pomyślna, jeśli nie zboczysz ze swej drogi.

Przewidujesz grożący z kimś konflikt. Wiesz, że jeżeli wdasz się w spór, w końcu zwyciężysz, lecz ciągle nie możesz zdecydować się na niszczenie swego życia w ten sposób. Wycofałeś się w spokój i ciszę, chociaż twoja sprawa jest uczciwa i potrafisz ją przeprowadzić. Jeżeli pozostaniesz przy swojej decyzji, wszystko się ułoży jak najlepiej.

5

Człowiek w samym środku bitwy.
Bardzo pomyślna.

Słowa i opinie kogoś w twoim gronie mają wielkie znaczenie. Ta osoba będzie akceptowanym rozjemcą w twoich konfliktach z innymi. Jeżeli nie masz moralnych zastrzeżeń co do własnych celów, jej ocena będzie z nimi w zgodzie.

6

Król obdarza człowieka skórzanym pasem.
Zanim minie dzionek,
pas będzie mu odebrany trzy razy.

Możesz mieć uczucie, że w końcu w jakiś sposób zatriumfowałeś. Nie, to jeszcze nie koniec. Twoje zwycięstwo doprowadzi tylko do następnej reakcji, wkrótce więc znajdziesz się znowu w kręgu tego samego konfliktu.

Opracowano na podstawie I-Ching, autor nieznany

Udostępnij na: