Heksagram 62 – Przesadna Małość

(Heksagram 62) (Góra)Góra niżej (Piorun)Piorun wyżej

Grom na wysokiej górze.
Niepospolity człowiek zachowa rozsądek w każdej sytuacji,
kiedy jest czas skromności, bywa naprawdę wstrzemięźliwy,
podczas żałoby pogrąża się w niezmiernym smutku,
gdy nadchodzi czas wyrzeczeń, jest bardzo oszczędny.
Poprawa.
Nie zbaczaj ze swej drogi.
Podejmuj się tylko lżejszych zadań
i nie waż się rozpoczynać wielkich przedsięwzięć.
Posłuchaj pieśni skowronka,
który śpiewa najpiękniej, zniżając swój lot.
Bardzo pomyślna.

A: Skowronek jest stworzeniem ziemskim, delikatną, wzlatującą. materią, w niebie zaś jest tylko gościem. Nawet gdy wzlatuje wysoko, należy do ziemi, z niej pochodzi i na niej szuka schronienia. Zajmujesz wyższą pozycję społeczną, dostąpiłeś zaszczytów, odpowiedzialny jesteś za jakieś ważne sprawy lub jesteś w jakiś inny sposób uprzywilejowany, jednak tak naprawdę to zupełnie nie nadajesz się na to miejsce. Możesz się uważać za kogoś, komu się bardzo poszczęściło, gdyż zasadniczo nie pasujesz do tej roli i nie masz w związku z nią żadnych ambicji. To może tłumaczyć „wielką pomyślność” z wyroczni. Nie zaczynaj większych przedsięwzięć. Nie próbuj nadużywać swojego szczęścia. Możesz być zadowolony, możesz osiągnąć sukces w drobnych sprawach. Zachowaj zwykłą, codzienną postawę, tak jak wskazuje wyrocznia. Wyrażaj powściągliwość, gdy się jej od ciebie oczekuje, ale nie oponuj i nie filozofuj. Okazuj smutek, gdy tego się od ciebie oczekuje, ale nie fatalizm. Bądź oszczędny, kiedy tego się od ciebie oczekuje, a nie ekstrawagancko hojny. Nie pozwól, aby wysokość, na jakiej przebywasz, oszołomiła cię. Wiedz, kim jesteś.

K: Zaangażowanie partnera jest znacznie głębsze niż twoje. Związek jest dla niego znacznie ważniejszy niż dla ciebie. Więcej ty znaczysz dla partnera niż on znaczy dla ciebie. Nie świadczy to, że sytuacja jest nieuczciwa, jesteście wolnymi ludźmi. Miłość nie jest okazyjnym towarem handlowym, nie musisz kochać tak jak partner. Dopóki będziesz wolny od fałszywych ideałów i poczucia winy, wasz związek będzie szczęśliwy. Wiedz, kim jesteś, i bądź sobą, wiedz, co czujesz, i wyrażaj to.

Twój udział w tym związku jest mniejszy, lecz partner cię nie osądza i niczego nie żąda od ciebie. Potencjalne niebezpieczeństwo to przekonanie, że musisz dorównać żarliwości partnera, że musisz się wznieść wyżej, odpłacić mu takimi samymi uczuciami. Partnera kocha się takiego, jaki jest. Sztuczne uczucia spowodują nieporozumienia. Partner nie będzie już ciebie pewny, oburzy się na tę nieuczciwość.

M: Masz wrodzony dar transcendencji. Tak jak medium, jasnowidz, uzdrowiciel czy wróżbita, masz wrodzoną, niezwykłą zdolność do tworzenia intymnego związku z Jednością i Wielością. Jest w tobie coś, co przekracza granice umysłu i ciała, wykraczając poza barierę karmy. Nie jest to twoje osiągnięcie – jest to dar. Poza tym darem nie jesteś w ogóle zaangażowany w sprawy duchowe. Nie walczysz, aby paradoksy rozwiązywać objawieniami. Nie poświęcasz się odprawianiu rytuałów. Nigdy nawet nie zdałeś się na los. A jednak obdarzony jesteś pięknym i dobroczynnym głosem wewnętrznym, nie pochodzącym z twojego zrozumienia ani ze świadomości. Jest to „bardzo pomyślna wyrocznia”. Lecz nie zapominaj o Kasandrze. Niebezpieczeństwo: duma.

LINIE

1

Skowronek fruwa za wysoko.
Złowieszcza.

Nie jesteś przygotowany, aby zachować swoją pozycję. Nie możesz podołać nałożonym na ciebie obowiązkom. Nie umiesz uszanować zaszczytu, jakiego dostąpiłeś.

2

Kobieta przechodzi obok ojca i spotyka matkę.
Człowiek przechodzi obok władcy i spotyka ministra.
Nie popełnisz błędów.

Masz ważny obowiązek, którego nie szukałeś, i na który nie jesteś przygotowany. Spadł na ciebie w niezwykły sposób, może z powodu jakiegoś ważnego wydarzenia, np.: gdy w nagłej sytuacji okazałeś się niezbędny. Przyjmij swój dobry los i sumiennie rób, co umiesz. Nie czuj się winny, nie zrobiłeś nic złego.

3

Człowiek nie przedsięwziął środków ostrożności,
inni to wykorzystali.
Złowieszcza.

Twoja pozycja oburza ludzi, którzy nie potrafią zaakceptować kaprysów losu. Musisz być niezmiernie ostrożny. Twoje braki sprawiają, że jesteś łupem dla tych, którzy świadomie chcą wyrządzić ci krzywdę.

4

Człowiek gra ze słuchu.
Idź naprzód, śmiało, ale ostrożnie.

Jesteś z kimś w konflikcie. Pohamuj się. Staraj się nie angażować. Bądź czujny. Nie atakuj. Nie bądź też pojednawczy. Stań tak bardzo z daleka i wysoko, jak tylko możesz. Nie ulegaj złości, niecierpliwości ani rozpaczy.

5

Gęste chmury z zachodu, ale nie przyniosą deszczu.
Książę wypuścił strzałę ku jaskini i trafił ptaka.

Spodziewaj się dobrego losu w każdej chwili. Wiele czynników wskazuje na to, że wkrótce zostaniesz obsypany zaszczytami. Być może zostaniesz pominięty na rzecz kogoś bardziej kompetentnego.

6

Skowronek fruwa za wysoko.
Człowiek przekracza swoją miarę.
Samozniszczenie.
Złowieszcza.

Jest to porażka Ikara. Przede wszystkim, jako człowiek nieodpowiedni na tym miejscu, próbowałeś wykorzystać swoją szczęśliwą pozycję. Teraz wszystkie sprawy wymknęły się spod kontroli i obracają się przeciwko tobie. Jest to linia upadku.

Opracowano na podstawie I-Ching, autor nieznany

Udostępnij na: