Heksagram 7 – Żołnierze

(Heksagram 7) (Głębia)
Głębia niżej
(Ziemia)
Ziemia wyżej

Ziemia skrywa głębię.
Niepospolity człowiek zapewnia chleb i kształci ludzi,
czyniąc wojowników z pospólstwa.
Pomyślna.

Nie popełnisz błędu, jeśli nie zboczysz ze swej drogi,
wykorzystując swoje doświadczenie i wiek.
A: Heksagram Mao Zedonga (Mao Tse-tunga). Wypełnia on tę wyrocznię bezpośrednio przez wierne, dosłowne przedstawienie jej symboliki. W bardziej osobistym znaczeniu heksagram ten mówi, że musisz znaleźć poparcie i pomoc u ludzi, którzy cię otaczają. W obecnej chwili nie są oni pomocni. Musisz ich uświadomić w ciężkiej sytuacji, zaszczepić im swój punkt widzenia, przekonać ich o potrzebie działania i dostarczyć im materialną i moralną siłę do działania. Jeżeli jesteś osobą, która naturalnie wymaga uszanowania z powodu wieku i doświadczenia, łatwiej zostaniesz zaakceptowany jako przywódca.

K: Ty i partner jesteście dobrze dobrani, lecz skazani na rozrzedzoną atmosferę kulturalną z absurdalnymi ideałami i dwuznacznymi wartościami, żyjecie oboje w ciągłym ogłupiającym napięciu. Ty i partner musicie „uciec od tego wszystkiego”, odkryć się na nowo jako ludzie, musicie przeciąć więzy, które was krępują, i żyć spokojnie, prosto i cierpliwie. Wtedy odkryjecie zasadniczą ludzką więź waszej miłości.

M: Na drodze do oświecenia twoje życie zmienia się wraz z kolejnymi odkryciami, twoje odkrycia zmieniają zasady motywacji i twoje widzenie świata. Teraz musisz być jednym z ludzi i żyć w zgodzie z ogólnymi zasadami religijnymi. Twoja misja nie polega na objawianiu własnych odkryć innym, lecz na rozwijaniu swego życia duchowego przez doświadczanie podstawowych duchowych objawień wspólnych dla wszystkich istot ludzkich.

LINIE

1

Żołnierze wyruszają z rozkazami.
Złowieszcza, jeżeli rozkazy nie są właściwe.

Siły, które zebrałeś, przedwcześnie wprawiłeś w ruch. Nie sprawdziłeś starannie swojej strategii. Zaniedbałeś wypróbować uczciwość i humanizm zasad, zanim podjąłeś działanie.

2

Przodownik znajduje się między żołnierzami.
Wódz chwali go trzy razy.
Pomyślna. Nie popełnisz błędów.

Dostajesz nagrody i zaszczyty. Przyjmowanie ich nie jest ani hipokryzją, ani czymś niestosownym. Dla tych, którzy obdarzają cię zaszczytami, jesteś symbolem sukcesu. Wszyscy w istocie dzielą twój zaszczyt.

3

Żołnierze w wozach nie żyją.
Złowieszcza.

Ruszyłeś drogą nieuchronnej porażki przez niewłaściwą ocenę swoich sił i nieliczenie się z własnymi słabościami.

4

Żołnierze wycofują się.
Nie popełnisz błędów.

W końcu pokonasz przeszkody. Teraz musisz się wycofać i zaczekać na lepszy czas do działania.

5

Ptaki na polu.
Mądrze będzie wypłoszyć je lub złapać.
Wysłano najstarszego syna, aby prowadził żołnierzy,
jego oficerowie są młodzi i leniwi.
Złowieszcza, jeśli nie zboczysz ze swej drogi.

Otrzymałeś obowiązek przewodnictwa. Jako uczeń radziłeś sobie dobrze, lecz nie posiadasz silnych cech, którymi powinien oznaczać się ktoś grający rolę autorytetu. Pozwoliłeś, aby życie prywatne przeszkadzało twojemu życiu społecznemu. Zamiast zapewnić sobie doświadczonych doradców i zdolnych zarządców, otoczyłeś się przyjaciółmi, którzy tak marnie wypełniają swoje obowiązki jak i ty sam.

6

Mądry władca mianuje gubernatorów prowincji
i głowy rodów.
Nie ma pożytku z małych ludzi.

Pokonałeś ciemiężycieli. Czy jednak sam nie stałeś się sprawcą takiego samego ucisku albo sprawcą nowych nieprawości?

Opracowano na podstawie I-Ching, autor nieznany

Udostępnij na: