Heksagram 8 – Szukanie Związku

(Heksagram 8) (Ziemia)
Ziemia niżej
(Głębia)
Głębia wyżej

Ziemia kryje się w głębi.
Władcy starożytni podzielili ziemię na prowincje
i podsycali więzy przyjaźni wśród książąt.
Pomyślna,
zasięgnij rady wyroczni ponownie, by upewnić się,
czy twój umysł pozostaje jasny, niestrudzony i stanowczy.
Jeśli tak, nie popełnisz błędu.

A: Jesteś wytworem kultury, społeczeństwa, braterskiej wspólnoty, rodziny. Nawet twoja własna indywidualność jest tylko koncepcją, która zawdzięcza swoje istnienie społeczności ludzkiej. Nie możesz „się odnaleźć”, gdyż unikasz bliskich związków ze swoimi braćmi. Włącz się w to, co robią ludzie, jeżeli ich zasady odpowiadają twoim. To, że możesz „na tym stracić”, stając się członkiem grupy, jest postawą neurotyczną. Pozwól sobie działać – doświadczenie bycia w bliskim kontakcie z innymi, dążenie do wspólnych celów lub wspólnych satysfakcji da ci lepszy wgląd w siebie i we własne problemy. Mając stać się prawdziwym, integralnym członkiem grupy, możesz niepokoić się o swoją wrażliwość. Obawy te zmniejszą się, jak tylko zdecydujesz się na podjęcie kroku, który połączy cię z innymi. Jeżeli będziesz zwlekał w nieskończoność, to przyjdzie czas, gdy w ogóle nie będziesz w stanie zbliżyć się do innych. Twoja skorupa będzie nie do rozbicia – od środka i od zewnątrz – a ty będziesz nieodwracalnie odcięty od swoich braci. Być może posiadasz cechy, które pomogą ci stać się spójną, przewodnią siłą takiej grupy. Potrzebna jest sugestywna osobowość i świadomość celu. Jeżeli czujesz, że twoje tao zawiera poświęcenie się skupianiu innych wokół siebie w duchu współodczuwania i wspólnoty, sięgnij do I-Ching jeszcze raz. Potem zadecyduj, czy się naprawdę do tego nadajesz czy nie.

K: Istnieje zawsze trzecia osoba w każdej parze – tajemniczy trzeci charakter w szóstym arkanie Tarota („Kochankowie”). Jesteś ty, partner i „my”, tzn.: was dwoje jako jedno. Ten trzeci element („my” jako kochankowie) nadaje siłę i trwałość waszemu związkowi. Oboje jesteście jednakowo za wasz związek odpowiedzialni. Jeżeli angażując się w inne związki, obciążyłeś partnera obowiązkiem kochania, to osłabiasz wasz związek.

M: Dopóki nie uznasz każdego człowieka za swojego brata, nie znajdziesz tego. Dopóki nie uznasz, że każdy stół jest twoim bratem, nie znajdziesz tego. Dopóki nie uznasz, że niebo o północy jest twoim bratem, nie znajdziesz tego.

LINIE

1

Szczere poszukiwanie związku.
Nie ma błędów.
Poprawa, jeżeli jesteś przepełniony szczerością.

Twórz swoje związki tylko w szczerym współdziałaniu z innymi. Rezultatem będzie siła i solidarność. Strzeż się nierozważnych motywów.

2

Instynktowne poszukiwanie związku.
Pomyślna, jeśli nie zboczysz ze swej drogi.

Reaguj swobodnie i naturalnie na pragnienia innych. Jednak nie płaszcz się przed nimi, usiłując wyprzedzić ich pragnienia.

3

Poszukiwanie związku z niegodnymi ludźmi.

Będąc osobą społeczną, z przyzwyczajenia stałeś się członkiem grupy, która w istocie nie podziela twoich zasad i wartości. Musisz wycofać się z tej grupy. Bez szkody możesz jednak pozostać w bliskich układach z niektórymi jej członkami.

4

Poszukiwanie związku z mądrzejszym człowiekiem.
Pomyślna, jeśli nie zboczysz ze swej drogi.

Jesteś w bliskim kontakcie uczuciowym z kimś zajmującym wybitną pozycję w społeczeństwie, z kimś, w kim inni szukają siły i przewodnictwa. Nie czuj się skrępowany okazywać mu swoje uczucia. Jednak strzeż się rezygnacji ze swoich zasad.

5

Najwyższy przykład poszukiwania związku:
król prowadzi polowanie tylko na trzy strony,
zwierzyna przed nim ucieka.
Ludzie idą za jego przykładem.
Pomyślna.

Nie zmuszaj nikogo, aby stał się członkiem twojej grupy. Nie potępiaj tych, którzy nie chcą. To zapewni swobodę i szczerość wszystkich związków.

6

Szuka związku,
lecz nie zrobił nawet pierwszego kroku.
Złowieszcza.

Winny jesteś niebezpiecznego, dłużącego się wahania, przed którym ostrzega.

Opracowano na podstawie I-Ching, autor nieznany

Udostępnij na: