Heksagram 9 – Małe Ograniczenie

(Heksagram 9) (Niebo)
Niebo niżej
(Wiatr)
Wiatr wyżej

Wiatry nieba –
Porywisty nurt powietrza przynosi pogodę.
Wieją z zachodu,
gnając gęste chmury, lecz bez deszczu.
Ozdobą niepospolitego człowieka są jego zalety.
Powodzenie.

A: Jesteś daleko w tyle za postępem czasów i mód, zmieniających się pokoleń i biegiem wydarzeń. Jesteś za słaby, aby mu się oprzeć lub samemu dokonać zmian. Chcąc nie chcąc, niesie cię on ze sobą. Wszelkie aktywne posunięcia, jakich dokonujesz, powodują konflikt, a nie zmianę. Wszelkie wysiłki, aby się uwolnić, coraz bardziej wpędzają cię w zasadzkę. Wszelkie próby radzenia sobie z siłami, które kierują biegiem twojego życia, w rezultacie pozostawiają cię coraz bardziej w tyle. Możesz wyrażać się swobodnie, bez skrępowania i bez obawy konfliktów, tylko w zewnętrznej postawie, w swobodzie bycia, w wyglądzie, w zachowaniu.

K: Kierując się miłością do partnera, zgadzasz się na jego żądania przeciwne tobie, dręczące cię i krępujące. Wymagania te są tak ważne dla partnera, że wszelki twój opór spotyka się tylko z krańcowym niepokojem i wrogością z jego strony. Jeżeli twoja miłość jest dość silna, abyś mógł postępować wbrew własnym zasadom, to nadal ulegaj partnerowi, bez oporu, chętnie i z uczuciem. Jeżeli nie potrafisz uśmierzyć swojej wewnętrznej niechęci wobec impulsów partnera, to nie powinieneś mieć z nim nic wspólnego.

M: Potężne i głębokie znudzenie opanowało twoje tao. Na każdym kroku hamuje ono twoje życie duchowe. Jeżeli jesteś artystą, popadłeś w banał. Jeżeli podążasz za guru, wpadłeś w pychę. Jeżeli jesteś chrześcijaninem, stałeś się dogmatyczny. Jeżeli jesteś buddystą, popadłeś w inercję. Jeżeli jesteś czarownikiem, ulegasz złudzeniom. Jeżeli jesteś freudystą, złapałeś się w sidła swego „ja”. Musisz porzucić swoje ambicje duchowe. Idąc innymi, „niższymi” ścieżkami egzystencji, w końcu przełamiesz krępujące cię na twoim planie duchowym więzy pojęciowe.

LINIE

1

Człowiek zwraca się
ku swojej właściwej drodze.
Nie może być w tym szkody.
Pomyślna.

Nie możesz osiągnąć tego, czego pragniesz. Zapomnij o tym. Wróć do stylu życia sprzed powzięcia tego niefortunnego zamiaru.

2

Człowiek się wycofał.
Trzyma się swojej właściwej drogi.
Pomyślna.

Ludzie, których kierunki i cele były takie jak twoje, wycofali się, pozostawiając cię samego. Nie dostrzegasz żadnego powodu ich wycofania się. Jeśli nie czujesz, że zdecydowanie jesteś u celu, lepiej będzie, gdy pójdziesz w ślady swoich kolegów i także się wycofasz.

3

Usunięto rzemień z powozu.
Człowiek i jego żona odwracają oczy.

Wykorzystując powolność innych, próbujesz siłą opanować sytuację. Twoje wysiłki spotykają się z oburzeniem i oporem, z powodu twojej egoistycznej, bezwzględnej postawy. Nawet ludzie, którzy do tej pory byli ci oddani i udzielali ci poparcia, zarzucają ci agresywność. Kłócisz się z przyjaciółmi. Nic nie możesz na to poradzić.

4

Człowiek jest szczery.
Uniknięto rozlewu krwi,
jego groźba oddala się.
Nie popełnisz błędów.

Wbrew pierwszemu zdaniu nie zostałeś daleko w tyle za awangardą zmieniających się wydarzeń. Jesteś blisko ludzi i instytucji kierujących zmiennymi trendami wartości i idei. Jeżeli chcesz przeciwstawić się głównemu prądowi, podejmij działanie, a będzie skuteczne. Może będziesz zmuszony sięgnąć po środki ostateczne. Niezależnie od tego jakie – będą lepsze niż gdybyś pozostał nieaktywny.

5

Człowiek jest szczery,
pozyskuje lojalnych sojuszników.
Człowiek jest zasobny,
posiada bogactwo sąsiadów.

Masz dobrych przyjaciół. Między takimi przyjaciółmi istnieje wzajemna sympatia i potrzeba kontaktu. Uznaj to za błogosławieństwo losu i pielęgnuj swoje przyjaźnie otwarcie, bez zahamowań.

6

Spadł deszcz,
postęp zatrzymany.
Człowiek docenia postęp, jaki osiągnął w tej chwili.
Kobieta jest zagrożona niezależnie od tego, co zrobi.
Jest jak prawie pełny księżyc.

Złowieszcza, jeśli podejmiesz działanie.

Dzięki nieagresywnej, ugodowej reakcji na niepożądane siły, wycofałeś się do punktu, gdzie siły te prawie nie mają na ciebie wpływu. Musisz być bardzo ostrożny, aby pozostać wiernym i uległym wobec autorytetu, nie próbując wyrwać się na wolność. Chociaż pokusa już się pojawiła, próba wyrwania się na całkowitą indywidualną swobodę będzie złamaniem twojego tao, złamaniem łagodności, która przywiodła cię do punktu, w którym jesteś prawie wolnym. Księżyc, niezależnie jak doskonały, jest zawsze siłą in – przyjmującą, odzwierciedlającą. Potrafi czasem uwolnić się od opanowującej go ciemności, nie potrafi jednak, z powodu swej natury, zachować nieskrępowanej jasności. Gdy tylko księżyc osiąga pełnię, zaczyna zanikać. Nie pchaj się nierozważnie w ponowną niewolę.

Opracowano na podstawie I-Ching, autor nieznany

Udostępnij na: