Lenormand

Marie-Anne Adelaida Lenormand była najbardziej znaną wróżką XIX wieku. Urodziła się w 1772 roku na przedmieściach Paryża. Podobno jej matka upadła na ziemię będąc w ósmym miesiącu ciąży, co spowodowało zagrożenie dla życia dziecka. W wyniku urazu, dziewczynka miała jedną nogę krótszą i nierówne barki. Cierpiała z powodu bólów głowy kiedy miała zmienić się pogoda, lub gdy przeczuwała czyjeś nieszczęście. Dość wcześnie zdała sobie sprawę ze swojej odrębności – widziała i słyszała to, czego nie widzieli i nie słyszeli inni. Rodzice umieścili ją w szkole klasztornej. Marie-Anne spędzała tam swój cały wolny czas w bibliotece, zgłębiając symbolikę cyfr i sekretny język roślin.

Po przeprowadzce do Paryża młoda kobieta poznała zasady czytania z kart, w tym również system sławnego wówczas wróżbity Eteilli. Po pewnym czasie, razem z przyjaciółką otworzyła własny salon wróżbiarski, w którym przepowiadała chętnym przyszłość posługując się kartami i astrologią. W krótkim czasie stała się bardzo popularna. Z jej porad korzystały największe sławy ówczesnego Paryża. Znana jest między innymi z tego, że przepowiedziała gwałtowną śmierć Marata, Saint-Joust’a i Robespeirre’a. Do jej klientów należał też Napoleon Bonaparte i jego żona Józefina. Marie-Anne Lenormand przepowiedziała im najwyższą władzę, rozwód i klęskę francuskiej armii w Rosji. Po upadku Napoleona z porad Lenormand korzystało wielu dostojników z różnych krajów.

Doszło do tego, że kościół oskarżył ją o herezję i kontakty z zaświatami. Sąd skazał wróżkę na rok więzienia i grzywnę, jednak wniesiona apelacja zakończyła się sukcesem – kobieta została uniewinniona. Od tego czasu przestała się interesować polityką, ale nadal była bardzo popularna wśród ludzi różnych warstw społecznych aż do śmierci w 1843 roku.

Marie-Anne Lenormand zostawiła po sobie kilka książek ze wspomnieniami o ludziach jej współczesnych i małą książeczkę o przepowiadaniu przyszłości z dat. Nikt nie wie, jakimi kartami posługiwała się w rzeczywistości francuska wróżka. Nie zachowały się na ten temat żadne zapiski.

Obecnie nazwa „karty Lenormand” używana jest w odniesieniu do dwóch talii: małej i wielkiej talii Lenormand.
Mała talia składa się z 36 kart. Każda z nich zawiera liczbę i symbol obrazkowy, który nadaje jej główne znaczenie. Niektóre talie zawierają, oprócz głównego symbolu, wizerunek karty klasycznej, co umożliwia wróżącemu rozszerzenie interpretacji.

Wielka talia (zwana astromitologiczną)  różni się od małej strukturą. Składa się z 52 kart i dwóch kartoników uzupełniających. Karty podzielone są na pięć głównych kategorii tematycznych. Każda z nich zawiera centralny wizerunek mitologiczny, który niesie ze sobą podstawowe znaczenie karty. Oprócz tego na kartoniku znajdziemy symbole astrologiczne i liczbowe, dodatkowe, uzupełniające rysunki oraz symbol kwiatowy.

źródło: Kotelnikow A.G., Kotelnikowa A.A. „Złote dziedzictwo Marii Lenormand”

Podział kart

Karty pozytywne otaczające kartę negatywną zmniejszają jej złowrogą wymowę. Z kolei karty neutralne przyjmują pozytywne lub negatywne znaczenie kart sąsiednich. Podział ten jest też istotny jeśli stosujemy rozkład „Tak lub Nie”, w którym najważniejszą rolę odgrywa ilość kart pozytywnych, negatywnych i neutralnych.

karty pozytywne: Jeździec, Koniczyna, Statek, Dom, Kwiaty, Dziecko, Niedźwiedź, Gwiazda, Bocian, Pies, Wieża, Ogród, Serce, Pierścionek, Pan, Pani, Lilie, Słońce, Księżyc, Klucz, Ryby, Kotwica;

karty negatywne: Chmury, Wąż, Trumna, Kosa, Rózgi, Lis, Góra, Myszy, Krzyż;

karty neutralne: Drzewo, Ptaki, Drogi, Książka, List.

1. Jeździec, Kawaler

2. Koniczyna

3. Statek

4. Dom

 

5. Drzewo

 

6. Chmury

 

7. Żmija, Wąż

 

8. Trumna

 

9. Kwiaty, Bukiet

 

10. Kosa

 

11. Rózgi

 

12. Ptaki

 

13. Dziecko

 

14. Lis

 

15. Niedźwiedź

 

16. Gwiazda

 

17. Bocian

 

18. Pies

 

19. Wieża

 

20. Ogród, Park

 

21. Góra

 

22. Droga, Ścieżka

 

23. Mysz

 

24. Serce

 

25. Pierścionek

 

26. Książka, Księga

 

27. List

 

28. Pan, Mężczyzna

 

29. Pani, Kobieta

 

30. Lilie

 

31. Słońce

 

32. Księżyc

 

33. Klucz

 

34. Ryby

 

35. Kotwica

 

36. Krzyż

Udostępnij na: