Wprowadzenie do Tarota

Kilkanaście lat temu, kiedy powiedziałam mojemu przyjacielowi, że studiowałam Tarota, jego pierwszy komentarz był „Jak talia kart może powiedzieć cokolwiek o czymkolwiek?” Śmiałam się, ale jego odpowiedź podsumował całkiem dobrze wspólny przegląd znaczenia i sensu kart. Ja też na początku miałam wątpliwości co do Tarota, ale okazało się, że karty mogą mieć rzeczywisty wpływ na sposób postrzegania i radzenia sobie z wyzwaniami w Twoim życiu. w tym wprowadzeniu, postaram się wyjaśnić, dlaczego.

Pochodzenie Tarota jest tajemnicą. Wiemy na pewno, że karty zostały wykorzystane we Włoszech w XV wieku jako popularna gra karciana. Talia Visconti-Sforza, utworzona w 1450, jest jedną z pierwszych i najbardziej kompletną.

Później w XVIII i XIX wieku, karty zostały odkryte przez wielu wpływowych badaczy okultyzmu. Ci dżentelmeni byli zafascynowani Tarotem i uznali, że obrazy na kartach były silniejsze niż prosta gra sugeruje. Wykazały one „Prawdziwą” historię Tarota przez podłączenie karty do egipskich tajemnic, hermetycznej filozofii, kabały, alchemii i innych systemów mistycznych. Te pościgi kontynuowano do początku XX wieku, kiedy Tarot został włączony do praktyki wielu tajnych stowarzyszeń, w tym Orderu Złotego Świtu.

Chociaż korzenie Tarota są w tradycji okultystycznej, zainteresowanie kartami rozszerzyło się w ciągu ostatnich kilku dekad, aby objąć wiele różnych perspektyw. Zostały stworzone nowe talie, które odzwierciedlają te interesy. Istnieje Native American, Herbal, Dragon i japońskie talie, między innymi.

Tarot jest najczęściej postrzegany jako narzędzie do wróżenia. Tradycyjne czytanie Tarot obejmuje poszukiwacza – kogoś, kto szuka odpowiedzi na pytania osobiste – i czytającego – kogoś, kto wie, jak interpretować karty. Poszukiwacz tasuje i przekłada karty, czytający opisuje wszystkie wybrane karty w strukturze zwanej rozkład. Każda pozycja w rozkładzie ma znaczenie, i każda karta także ma znaczenie. Czytający łączy te dwa znaczenia, aby rzucić światło na pytanie osoby ubiegającej się o odpowiedź.

Proste, ale rzadko przedstawione w prosty sposób. w filmach, zawsze pokazują Tarota używanego w obskurnym salonie lub zapleczu. Stara kobieta, siedząc w cieniu, czyta karty do nerwowej, młodej dziewczyny. Starucha unosi pomarszczony palec i upuszcza złowieszczo na karcie śmierci. Dziewczyna wybiega, przestraszona tym znakiem jej nadchodzącej zagłady.

Ta aura ciemności przylega do kart Tarota, nawet teraz. Niektóre religie nakazują unikać kart Tarota, a środowisko naukowe potępia je jako symbole nierozsądku, a pozostałość po nieoświeconej przeszłości. Pozwól mi teraz uchylić te cienie obrazów i rozważyć Tarota prostu za to, czym jest – talią kart graficznych. Pojawia się pytanie – co możemy z nimi zrobić?

Odpowiedź tkwi w nieświadomości (podświadomości) – to głęboki poziom pamięci i świadomości, który zamieszkuje w każdym z nas, ale jest poza naszym codziennym doświadczeniem. Mimo, że większość czasu ignorujemy działanie nieświadome, to głęboko ono wpływa na wszystko, co robimy. Zygmunt Freud w swoich pismach podkreślał irracjonalny, prymitywny aspekt nieświadomości. Myślał, że to było jednym z najbardziej niedopuszczalnych pragnień i popędów. Jemu współczesny Carl Jung podkreślał pozytywny, twórczy aspekt nieświadomości. Chciał pokazać, że nieświadomość zbiorowa ma uniwersalne cechy.

Możemy nigdy nie poznać pełnej gamy i potęgi podświadomości, ale istnieją sposoby, aby zbadać jej fragment. Wiele technik zostało opracowane do tego celu – psychoterapia, interpretacja snów, wizualizacja i medytacja. Tarot jest kolejnym narzędziem.

Zastanów się przez chwilę nad typową kartą w talii Tarota, nad Piątką mieczy. Ta karta pokazuje mężczyznę, który trzyma trzy miecze i patrzy na dwie postaci w oddali. Dwa inne miecze leżą na ziemi. Jak patrzę na tę kartę, zaczynam tworzyć historię wokół obrazu. Widzę człowieka, który wydaje się być zadowolony z jakiegoś powodu, może walkę wygrał. On wygląda raczej na zadowolonego z siebie i zadowolonego, że ma wszystkie miecze. Pozostałe osoby na karcie wyglądają na przygnębionych i pokonanych.

Co mam zrobić, to wziąć nieokreślony obraz i wyświetlać na nim historię. Dla mnie, moim zdaniem jest oczywiste – tylko możliwa interpretacja tej sceny. w rzeczywistości, ktoś inny mógł sobie wyobrazić zupełnie inną historię. Może człowiek próbuje odebrać miecze. Dzwoni do innych, aby mu pomogli, ale nie chcą. a może dwie pozostałe osoby chciały walki, ale przekonał ich do złożenia broni.

Jak to jest to, że ze wszystkich możliwych opowieści, wybrałam zdecydowanie jedną. Dlaczego? Bo taka jest natura ludzka, aby projektować nieświadomość na obiekty w otoczeniu. Zawsze patrzy na rzeczywistość przez obiektyw składający się z naszego wewnętrznego stanu. Terapeuci już dawno zauważyli tę tendencję i stworzyli narzędzia wspomagające w procesie.

Projekcja jest jednym z powodów, dlaczego karty Tarota są cenne. Ich intrygujące zdjęcia i wzory są skuteczne w zetknięciu z nieświadomością. To jest osobisty aspekt Tarota, ale karty mają również zbiorowy składnik. Jako ludzie, wszyscy mamy pewne wspólne potrzeby i doświadczenia. Zdjęcia na kartach Tarota są zdolne uchwycić te chwile i wyciągnąć uniwersalne prawdy konsekwentnie. Ludzie mają tendencję do reagowania na karty w podobny sposób, ponieważ stanowią one archetypy. Przez wiele wieków, Tarot przekształcił się w kolekcję najbardziej podstawowych wzorców myśli i uczuć człowieka.

Rozważmy cesarzową. Stoi za Matkę Ziemię – życie w całej jego liczebności. Zauważ, jak jej wizerunek wywołuje uczucia swoją bujnością. Jest ona umieszczona na miękkich, bujnych poduszkach, a jej szata spływa w fałdach wokół niej. w cesarzowej, wyczuwamy nagrodę i zmysłowe bogactwo natury.

Moc Tarota pochodzi z tej kombinacji: osobistej i uniwersalnej. Możesz zobaczyć wszystkie karty na swój sposób, ale w tym samym czasie, rozumiesz, że inni znaleźli sens. Tarot jest lustrem, które odbija z powrotem do Ciebie ukryte aspekty własnej unikalnej wiedzy.

Kiedy czytamy Tarota, wybieramy pewne karty przez tasowanie, przekładanie i wyciąganie do rozkładu. Choć proces ten wydaje się przypadkowy, wciąż rozkładając karty możemy odbierać to wyjątkowo. Jest to punkt, w czytaniu Tarota, kiedy po wszystkim – do wyboru karty należało zobaczyć. Teraz, zdrowy rozsądek podpowiada nam, że karty wybrane przez przypadek nie mogą posiadać żadnego specjalnego znaczenia, czy mogą?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się przypadkowości bliżej. Zazwyczaj, że zdarzenie jest losowe, jeśli okaże się być wynikiem interakcji możliwych sił mechanicznych. Ze zbioru możliwych wyników – wszystkie równie prawdopodobne – jedna występuje, ale bez konkretnego celu.

Definicja ta obejmuje dwa kluczowe założenia dotyczące zdarzeń losowych: są wynikiem sił mechanicznych, ani nie mają żadnego znaczenia. Po pierwsze, nie ma tak, że czytanie Tarota jest wyłącznie wytworem sił mechanicznych. Jest to wynik długiego szeregu działań świadomych. Decydujemy się na studiowanie Tarota. Kupujemy talię i dowiadujemy się, jak go używać. Wreszcie, używamy nasze postrzeganie interpretacji kart.

Na każdym kroku, jesteśmy aktywnie zaangażowani. Dlaczego zatem mamy ochotę powiedzieć, że czytanie jest „współdziałaniem sił mechanicznych?” Ponieważ nie możemy wyjaśnić, jak nasza świadomość jest zaangażowana. Wiemy, że nasze wybory kart nie są celowe, dlatego nazywamy je losowymi. w rzeczywistości, czy może być głębszy mechanizm w pracy, niż jeden połączony z mocą naszej nieświadomości? Czy może nasze stany wewnętrzne są przywiązane do zewnętrznych wydarzeń w taki sposób, że nie są jeszcze w pełni zrozumiałe? Trzymam tę możliwość dla Ciebie.

Inną cechą zdarzenia losowego jest to, że ma wewnętrzne znaczenie. z rzutu kością można dostać sześć, ale nie ma celu do tego wyniku. Mógłbyś tak łatwo rzucić jeden, a znaczenie będzie takie samo – prawda? Czy naprawdę wiemy, te dwa wyniki są równe? Być może jest sens i cel, w każdym razie, wielkie lub małe, ale nie zawsze możemy go rozpoznać.

Na przyjęciu wiele lat temu, miałam nagłą potrzebę rzucać kostką siedząc na podłodze. Wiedziałam, z wielkim przekonaniem, że będę korzystać z tej matrycy toczyć każdy numer indywidualnie. Gdy zaczęłam, śmiech i hałas znikł. Czułam rosnącą ekscytację, gdy pojawiał się inny numer z każdego rzutu. Dopiero w ostatnim udanym rzucie moja codzienna świadomość wróciła, i usiadłam, zastanawiając się, co się stało.

Na jednym poziomie, te sześć rzutów było niepowiązanych, zdarzenie losowe, ale na innym poziomie, były one bardzo znaczące. Moje doświadczenie wewnętrzne powiedziało mi, to było tak, choć obserwator może się nie zgodzić. Jaki był sens? w tym czasie była to lekcja w dziwnej interakcji między umysłem i materią. Dziś wiem, że był inny cel – jest to dostępne dla mnie teraz, około 30 lat później, jako ilustracja do tej samej lekcji!

Znaczenie jest naprawdę tajemnicze jakości, która powstaje w miejscu połączenia wewnętrznej i zewnętrznej rzeczywistości. Jest komunikat o wszystkim. .. drzewach, piosenkach, a nawet śmieciach. .. ale tylko wtedy, gdy jesteśmy otwarci na postrzeganie go. Karty Tarota przekazują wiele wiadomości, ze względu na bogactwo obrazów i ich połączeń. Co ważniejsze, odczyty Tarota przekazują znaczenie, ponieważ przynoszą nam nasze szczere pragnienie, by odkryć głębsze prawdy o naszym życiu. Poprzez poszukiwanie sensu w ten sposób czcimy jego rzeczywistość i dajemy mu szansę, aby zostały ujawnione.

Jeśli nie ma znaczenia w czytaniu, skąd to się bierze? Uważam, że pochodzi z tej części siebie, gdy zdajesz sobie sprawę z boskiego źródła sensu. Jest to aspekt nieświadomy, ale jest znacznie więcej. Działanie jako mądrego doradcy, którzy dobrze nas zna. Rozumie, co jest nam potrzebne i prowadzi nas w kierunku, w którym musimy iść. Niektórzy nazywają tego doradcę duszą, nadświadomością lub wyższą jaźnią. Ja nazywam to przewodnikiem wewnętrznym, ponieważ to jest rola, jaką odgrywa w związku z Tarota.

Każdy z nas ma Przewodnika Wewnętrznego, który służy jako źródło dla nas. Twój wewnętrzny przewodnik jest zawsze z Tobą, ponieważ jest częścią Ciebie. Nie można zniszczyć tego połączenia, ale można go zignorować. Po dotarciu do talii Tarota, to sygnał do Wewnętrznego Przewodnika, że jesteś otwarty na jego mądrości. Ten prosty akt wiary pozwala uświadomić sobie wskazówki, które zawsze były dla ciebie dostępne.

Rozumiemy, że to jest naturalne polegać na mądrości naszego Przewodnika Wewnętrznego, ale jakoś zapomnieliśmy, jak to zrobić. Ufamy w nasze świadome umysły i zapominamy spojrzeć głębiej. Nasze świadome umysły są mądre, ale niestety, one po prostu nie mają pełnej świadomości, musimy dokonywać odpowiednich wyborów z dnia na dzień.

Gdy działamy przy pomocy naszych świadomych umysłów, często czujemy się tak, jakby wydarzenia wymuszane są na nas przez przypadek. Życie wydaje się nie mieć większego sensu, a cierpimy, bo nie bardzo rozumiemy, kim jesteśmy i co chcemy. Gdy wiemy, jak uzyskać dostęp do naszego Przewodnika Wewnętrznego, możemy doświadczać życia inaczej. Mamy pewność i spokój, że pochodzi z naszej świadomej woli i z naszej wewnętrznej potrzeby. Nasza droga staje się bardziej radosna, i widzimy wyraźniej, jak zgromadzić rozproszone elementy naszego życia, aby spełnić nasze losy.

Używam Tarota, ponieważ jest to jedno z najlepszych narzędzi jakie znalazłam aby szept mojego Wewnętrznego Przewodnika był dla mnie bardziej dostępny świadomie. Idee, obrazy i uczucia, które pojawiają się jak pracować przez czytanie to wiadomość od mojego Wewnętrznego Przewodnika. Skąd mam wiedzieć, że jest to wiadomość, i to nie jest tylko moja wyobraźnia? Nie wiem, naprawdę. Mogę ufać tylko w moje doświadczenie i zobaczyć co się dzieje.

Tak naprawdę nie trzeba Tarota aby mieć dostęp do swojego Wewnętrznego Przewodnika. Karty mają taką samą funkcję jak magiczne pióro Dumbo. w filmie Disneya, Słoń Dumbo naprawdę mógł latać na własną rękę, ale musiał w to uwierzyć. Postawił wszystko na wiarę w specjalne pióro, które piastował w jego bagażniku. Myślał, że to pióro dał mu moc do latania, ale okazało się inaczej, gdy to się nie powiodło i został zmuszony do wycofania się z jego własnych pomysłów.

Karty Tarota mogą pomóc latać tak wysoko, aż można osiągnąć swój Wewnętrzny Przewodnik na własną rękę. Nie martw się na razie tym, jak to może się zdarzyć. Wystarczy wziąć karty, pracować przez kilkanaście lekcji i ćwiczeń, i sprawdzić, czy nie występują niespodzianki.

Udostępnij na: