Głupiec, Wędrowiec

Wielkie Arkana Tarota - Głupiec, WędrowiecGłupiec – karta tarota należąca do Arkanów Wielkich. Oznaczana numerem zero, bywa umieszczana zarówno na początku, jak i na końcu talii.

Wygląd

Karta przedstawia wędrującego mężczyznę w kolorowym stroju, często w błazeńskiej czapce. Głupiec podpiera się kijem, niesie też przy sobie worek. Zdarza się, że na karcie widoczny jest też pies, gryzący postać. Zazwyczaj Głupiec jest ukazywany w momencie stawiania kroku nad przepaścią.

 • Początek
 • Spontaniczność
 • Wiara
 • Głupota

Działania

 • początek: otwiera się na coś nowego; rozszerza horyzonty; rozpoczyna przygodę; udaje się w podróż; wchodzi w nową fazę; w nieznaną drogę;
 • jest spontaniczna: działa na impuls; reaguje w momencie; robi nieoczekiwanie; uczucie nieskrępowania; zaskakujące kogoś; uczucie beztroski;
 • mając wiarę: odzyskanie niewinności; puszcza obawy i strach; ufność; umysł otwarty; uczucie chronione i chętnie; żyje w radości; uwierzyć;
 • obejmująca głupota: akceptuje wybór; biorąc na „głupiego” ścieżki; biorąc „szalone” szansę; jest prawdziwy dla siebie; prowadzący marzeniem; ufając w pragnienie twojego serca.

Przeciwieństwo Karty: kilka możliwości

 • Cesarz – następująca konwencja, rutynowość
 • Śmierć – zakończenie, zamknięcie
 • Diabeł – uczucie cynizmu, brak wiary
 • Dwójka Mieczy – blokowanie doświadczenia, jest spięty, powstrzymujący
 • Czwórka Monet – porządek i regularność

Wzmocnienie Karty: kilka możliwości

 • Wisielec – ma wiarę w to, co jest, idzie z prądem
 • Gwiazda – niewinność, wiara, zaufanie
 • Sąd, Wyrok – odrodzenie, rozpoczyna się nowe
 • Trójka Kijów – rozszerza horyzonty, wchodzi w obszar niezbadany

Jak karta 0, Głupiec jest na początku Wielkich Arkan, ale również w pewnym stopniu niezależnie od innych kart. W sądach średniowiecznych, błazen to był ktoś, kto nie oczekuje, aby stosować dla niego te same zasady, jak dla innych. Mógł obserwować i wyśmiewać. To sprawia, że Głupiec jest nieprzewidywalny i pełen niespodzianek. On przypomina nam nieograniczony potencjał i spontaniczności nieodłączny w każdym momencie. Nie ma sensu z tą kartą, że wszystko ujdzie – nic nie jest pewne, czy regularne. Głupiec dodaje „nowe” i „nieznane” do sytuacji.

Głupiec oznacza także pełną wiarę, że życie jest dobre i godne zaufania. Niektórzy mogą uznać, że Głupiec jest zbyt niewinny, ale jego niewinność podtrzymuje go i daje mu radość.

W czytaniach, Głupiec może sygnalizować nowy początek lub zmianę kierunku – jeden, który poprowadzi Cię na ścieżkę przygody, podziwu i rozwoju osobistego. Przypomina również, aby zachować wiarę i zaufanie w swoje naturalne reakcje. Jeśli pytasz o decyzję lub moment wątpliwości, Głupiec mówi, by uwierzyć w siebie i podążać za głosem serca nie ważne jak szalone, czy głupie swoje impulsy może wydawać.

post-ornament

Bez pojęcia zera, nasz system matematyki staje się pozbawiony sensu. Podobnie, Głupiec jest istotną częścią Tarota, bo jest iskrą, która wprawia wszystko inne w ruch, boski oddech, który daje życie i inspiruje pierwszy krok w kierunku realizacji i zakończenia. Choć pierwszy krok w dół długą drogą często może się wydawać, jest ona mała w porównaniu do podróży i świadomości, że pierwszy krok jest niezbędny, bo bez niego nie byłoby podróży w ogóle! Głupiec jest przyczyną wszystkich objawów, władzą we wszystkich przejawach i nasion  na koniec zasianych w każdym początku.

Głupiec jest nieuformowanym potencjałem, czystym i niewinnym, ani pozytywnym, ani negatywnym jeszcze zawierającym możliwości obu. On jest nie uwarunkowaną duszą przychodzącą do manifestacji po raz pierwszy do rozpoczęcia nauki lekcji świata. Choć każdy nazywa go głupcem, nie zwraca na to uwagi, on po prostu idzie po swojej drodze. Z pewnością to, co mówią może być uzasadnione, ponieważ jego nieznajomość świata może doprowadzić go do robienia rzeczy, które bardziej doświadczeni ludzie nigdy by sobie wyobrazili. Ale w tych sprawach może znaleźć wiedzę i oświecenie. Nie obchodzi go, co inni myślą, albo mówią o nim, bo wie, że to, co robi jest dobre dla niego.

Jego podejście do życia jest dziwne, niekonwencjonalne, bo robi to, co jest dla niego wygodne. To jest punkt widzenia często nie popierany w naszym współczesnym świecie, w którym „zrobić jak mówię” to przykazanie najbardziej przestrzegane. Dla tych, którzy wiodą swoje życie w tej filozofii, podejście Głupca może być ekstrawaganckie, szokujące, nawet przerażające. Ale takie podejście jest wszystkim, co Głupiec wie, a ponieważ jedynym potwierdzeniem jakiego on wymaga jest jego własne. Będzie on nadal żyć w ten sposób, pomimo tego, co wszyscy inni myślą o nim. On ma całkowitą wiarę w siebie. Być może nie jest takim głupcem.

Głupiec nie ukrywa się od światła, bo jest lekki – cudowne światło, które promieniuje z każdego dziecka przed tym gdy jako dorośli widzą świat i są zmuszeni do budowy ścian i tak wielu barier, aby chronić siebie. Niewinność dziecka, niestety, jest czymś rzadko spotykanym poza dzieciństwem, mimo że wiele osób może używać go w tych dniach. Z tej niewinności wynika idealne zaufanie, odwaga, wiara w innych i całkowita samodzielność. To pozwala zobaczyć świat nowymi oczami i uczyć się nowych rzeczy na co dzień w swoim życiu. Pomyśl, jak wiele lepszy byłby świat gdyby każdy działał w ten sposób! To wstyd, że tylko dzieci i Głupiec, widzą to światło.

Głupiec ukazuje się w rozkładzie prawie zawsze dla nowych początków, nowych doświadczeń i nowych wyborów; pierwsze kroki wzdłuż nowej drogi i pierwsze słowa pisane na pustych stronach. Podobnie jak asy w Małych Arkanach, takie początki są jak Głupiec – ani pozytywne, ani negatywne, ale z potencjałem, albo aby włączyć się, w zależności od wyboru którego można dokonać i na ścieżce naśladowania. Ale to nie musi być Twoim problemem, ponieważ kiedy podróż się zaczyna nikt nie może wiedzieć (lub powinien wiedzieć), co stanie się w drodze do miejsca przeznaczenia. Nigdy nie pozwól, inna osoba kontrolowała Twoje życie. Żyj teraźniejszością z zaufaniem we własne możliwości – to jest droga Głupca.

Takie podróże zawsze oznaczają stopień ryzyka, a tym samym jest na obrazie karty Głupiec idący do krawędzi wysokiego klifu. Z każdym nowym doświadczeniem zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia i niepewność zmian; jest stopień zmian i jak okaże się, że zmiany, które są nie do rozstrzygnięcia. Ale Głupiec nie ma skrupułów dla wykorzystywania szans, więc dlaczego Ty masz? To przez pierwsze kroki, przez które możemy nauczyć się chodzić, a to poprzez zmiany, które uczą się, jak żyć w harmonii i pokoju. Więc skocz głową do otchłani nieznanej, i wiedz, że nawet jeśli w końcu spadniesz na ziemię, za chwilę możesz wzrosnąć.

Udostępnij na: