Papieżyca, Arcykapłanka

02_kaplankaPapieżyca, także Arcykapłanka – karta tarota należąca do Wielkich Arkanów. Oznaczana numerem II, identyfikowana z boginią Izydą.

Wygląd

Karta przedstawia siedzącą na tronie starszą kobietę, ubraną w długą szatę i papieską koronę. Na kolanach Papieżyca trzyma otwartą książkę.

Junona

W niektórych taliach karta ta podpisana jest jako Junona. Czasem wizerunek „tradycyjnej” Papieżycy jest zastąpiony całkowicie odmienną podobizną rzymskiej bogini Junony – opiekunki życia kobiet, w tym życia seksualnego i macierzyństwa. Jej atrybutem był paw.

 • Niedziałanie
 • Świadomość
 • Potencjał
 • Tajemnica

Działania

 • pobyt nieaktywny: cierpliwie czeka; wycofanie się z zaangażowania; pozwala wydarzeniom przejść bez interwencji; jest otwarta na wpływy; spokój; jest bierna;
 • dostęp do nieświadomości: świadomość większej rzeczywistości; za pomocą intuicji; szuka wskazówek od wewnątrz; ufa swojemu głosowi wewnętrznemu; otwarta na marzenia i wyobraźnię;
 • widzi potencjał: umożliwia rozwój; zrozumienie możliwości otwiera się na to, co można widzi swoje ukryte talenty,
 • wyczuwa tajemnicę: szuka tego, co jest ukryte; wykracza poza oczywistość; otwarta na nieznane; wykrywa tajne i ukryte; uznaje Cień

Przeciwieństwo Karty: kilka możliwości

 • Mag – działa świadomie, myśli, co znane i oczywiste
 • Dwójka Kijów – działa odważnie
 • Siódemka Kijów – jest agresywna
 • Ósemka Kijów – wprowadza plany do działania

Wzmocnienie Karty: kilka możliwości

 • Pustelnik – patrzy do wewnątrz, wycofanie, szuka wskazówek
 • Wisielec – działa w  zawieszeniu, czeka
 • Czwórka Mieczy – odpoczywa spokojnie, kontemplując

Kapłanka jest strażnikiem Świadomości. Ona siedzi przed cienką zasłoną niewiedzy, która jest wszystkim, co oddziela nas od naszego wewnętrznego krajobrazu. Ona zawiera w sobie tajemnice tych światów i oferuje nam ciche zaproszenie: „Bądź nadal i wiedz, że jesteś Bogiem.”

Kapłanka jest kobieca zasada, która równoważy męską siłę Maga. Kobiecy archetyp w Tarocie jest podzielony pomiędzy Kapłanką i Cesarzową. Kapłanka jest tajemnicza  – wiadomo, że kobiety stanowią często, zwłaszcza w kulturach, które koncentrują się na konkretnym i znanym. Cesarzowa reprezentuje kobiecą rolę w tyglu życia.

W czytaniach, Kapłanka stanowi wyzwanie, aby można głębiej – szukać poza oczywistym, sytuacji do tego, co jest ukryte i niejasne. Ona również prosi, by przypomnieć sobie ogrom potencjału i przypomnieć sobie nieograniczone możliwości jakie trzymasz w sobie. Kapłanka może reprezentować czas oczekiwania i pozwolenia. Nie zawsze jest to konieczne do działania, aby osiągnąć swoje cele. Czasami mogą być zrealizowane poprzez pragnienie ciszy, która daje szansę kwiatu w pełni rozkwitnąć.

post-ornament

Kapłanka jest chyba najtrudniejszą kartą w Wielkich Arkanach, aby zakwalifikować ją tylko słowami, bo tak wiele jej mocy i zdolności jest ukrytych w tajemnicy, że jest to trudne dla każdego, aby to wszystko pojąć. Każda karta w Tarocie mówi inaczej dla wszystkich, ale Kapłanka wydaje wnieść najszerszy zakres interpretacji, bo mówi bezpośrednio do Wewnętrznego Głosu, podświadomości. Ona jest przejawem nieświadomości i jej tajemnych skutków w naszym codziennym świecie. Starając się zobaczyć, jak pracują często tajemnice pokonując swój cel, i mając to na uwadze, Kapłanka zostanie wyjaśniona tak szczegółowo, jak to możliwe.

Ona jest, przede wszystkim, podstawą potencjału, który jest źródłem władzy dzierżonej przez Maga. Ona jest nieograniczonym potencjałem, który pozwala mu na przekształcenie i tworzenie bez względu na jego pragnienia. Zrozumienie tego typu równowagi, wymaga znalezienia więzi między potencjałem i stworzeniem, męskim i żeńskim, jest kluczem do odblokowania niektórych tajemnic Kapłanki. Widzimy wyraźny postęp równowagi; zamiast integracji przeciwieństw, Kapłanka trzyma je oddzielne i trzyma jednak je w równowadze. Ona sama jest wagą; ta symbolika występuje w wielu taliach Tarota. Bez tej równowagi nie ma mocy.

Drugi motyw symboliczny w prawie wszystkich przypadkach Najwyższej Kapłanki to są symbole podświadomości. W wersji Rider-Waite motyw ten jest szczególnie widoczny, ale większość talii wyposażona jest przynajmniej trochę w księżycowe obrazy, które z kolei mają powiązania z nieświadomością. Większość talii, które mają „podwójne słupy” jako symbolikę przedstawiają również welon nawleczony między tymi filarami; Kapłanka stoi między nami i tą zasłoną jako moderator. Za zasłoną znajdują się moce nieświadomości, których nie możemy zrozumieć, ale które możemy nauczyć się kontrolować. Ona jest bramą do światów, których nigdy nie można w pełni zrozumieć i mistrzostwa.

Chociaż byłoby niemożliwe, aby ktokolwiek nauczył się wszystkich jej tajemnic i sekretów, Kapłanka pozostaje jako przewodnik dla tych z nas, którzy są gotowi zaryzykować zanurzenie się głęboko w naszych umysłach, aby odkryć prawdziwą moc ukrytą głęboko w każdym z nas. To jest ta sama moc, jaką przedstawia Mag, ale zakres władzy Kapłanki jest zupełnie inny. Podczas gdy Mag skupia się na zewnątrz swoich uprawnień, aby osiągnąć znaczący wpływ na świat, Kapłanka pokazuje nam, że możemy korzystać z tych uprawnień na poziomie wewnętrznym, aby wzbogacić i przemienić się. Takie przekształcenia z pewnością nie są tak dramatyczne, jak u Maga, ale są prawie zawsze bardziej wydajne.

Kapłanka reprezentuje tajemnice nieświadomości i Wewnętrznego Głosu, a jej wygląd jest często oznaką, że własnej intuicji próbuje wysłać wiadomość. Świadomość często mówi do nas w symbolach, więc należy być czujnym wokół siebie na wszystko, co wydaje się niezwykłe. Jednym słowem, jeśli masz podjąć ważną decyzję, to w przypadku pojawienia się Kapłanki, często jest to znak, że odpowiedzi zostaną ujawnione dla Ciebie, jeśli jesteś cierpliwy i otwarty na podszepty z wewnątrz. Musisz po prostu czekać i być otwarty na wewnętrzne komunikaty. Jej lekcja to, że wszystko, co musisz wiedzieć już istnieje w Tobie.

Dualizmu Najwyższej Kapłanki nie można uniknąć. Ona jest często oznaką cienia, ujemnej części Twojej osobowości, że nikt tego nie widzi, i że sam może jesteś nieświadomy. (W tym sensie termin „negatywne” nie odnosi się do zła, tylko do przeciwnej polaryzacji z pozytywną i wyrazistą częścią własnej osobowości). Jeśli przyjąć Cień w Tobie, jego uprawnienia będą otwarte dla Ciebie, jeśli chcesz z nich korzystać. U większości osób patrzących z boku cień jest bardziej bierny, a Kapłanka może więc opowiadać potrzebę bierności w sytuacji. Nie zawsze jest to konieczne, działanie; czasem cele mogą być realizowane przez zaniechanie.

Udostępnij na: